English

THIN CLIENT HAKKINDA MERAK EDİLENLER..

Thin client’ı nerelerde kullanabilirim?

WBT (Windows Base terminal ) de denilen thin client ürünleri gelişen teknolojiyle beraber sadece bir WBT olmaktan çıkmış ve her türlü işletim sistemi ile çalışan sunucuları destekler hale gelmiştir.  Orta ve büyük boy ana sunuculara işletim sistemi bağımsız olarak bağlanmakta PC ve sistem terminali olarak kullanılmaya olanak sağlamaktadır.

Türkiye’de çeşitli etkenlerden dolayı 1980 li yılların başından bu yana BT dünyasında büyük bir yanlış kullanım alışkanlığıyla sistem terminali yerine de PC ( Personel Computer ) kullanılmaktadır.      

Özellikle son yıllarda kullanıcıların daha bilinçlenmesiyle bu yanlış alışkanlıktan dönülmeye başlanmakta ve thin client kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır.

Sunucu bağlı olarak çalışan bütün PC ve sistem terminali yerine thin client kullanılır.

 

Thin client üzerinde hangi komponentler vardır ?

Thin client üzerinde hard diskden başka PC de ( Personel Computer) bulunan bütün komponetler mevcuttur. Hard disk yerine aynı fonksiyonu gören  Disk On Modül ( DOM ) bulunur.

Üzerinde modeline göre 3-6 adet arasında bulunan USP port üzerinden CD/DVD , yazıcı , tarayıcı gibi çevre birimleri bağlanabilir.

 

Thin client bağlanacak sunucu kapasitesi nasıl tesbit edilir?

Sunucunun normal kullanım ihtiyacı olan memory ve disk kapasitesine ilave olarak her bir thin client için 15MB. ilave memory ve 1GB. ilave disk kapasitesine ihtiyaç vardır. CPU olarak en 3GHz. çift çekirdekli işlemci önerilmektedir. Örneğin 100 adet thin client bağlanacak sunucuda normal ihtiyacı dışında 1,5GB. memory ve 100GB. disk kapasitesi bulunmalıdır. Günümüz teknolojisinde ihtiyaç duyulan ek disk ve memory kapasitesi son derece düşük maliyetlerle temin edilmektedir.

 

Thin client da lisanslı yazılım var mıdır ?

Thin client  içindeki DOM ‘a gömülü olarak  modeline göre lisanslı Microsoft  Windows CE.Net , Windows XPe , WES  ( Windows Embedded  Standart ) veya Win. 7 işletim sistemi vardır. Lisans etiketleri thin client üzerinde yapışıktır.

 

Thin client ‘ın ; PC den 10 kat daha az elektirik tükettiği  doğru mudur ?

Thin client lar  ortalama 15 – 20 Watt cıvarında elektrik tüketir. Yeni nesil thin client cihazları ise elektrik tüketimi 8 w. cıvarındadır. Normal bir PC kasası 300 -350 w. harcadığı  göz önüne alınırsa thin client kullanımıyla en az %90  ekonomi yapılmaktadır.

 
AS/COM A.Ş. MAPLE, MITAC VE ATRUST ÜRÜNLERİNİN TÜRKİYE YETKİLİ İTHALATÇISI VE ANA DAĞITICISIDIR.
Tüm Haklar Saklıdır @ 1993 AS/COM Bilgi İşlem A.Ş. | Garanti Medya